ექვსი ნიშანი იმისა, რომ თქვენს მშობლებს სჭირდებათ გულის გამოკვლევა რაც შეიძლება მალე
თუ თქვენი საყვარელი ადამიანი ადრე ადვილად ადიოდა მეხუთე სართულზე ფეხით, მაგრამ ახლა დისკომფორტის, და ამის გამო დასვენების მიზნით გამო შუა გზაზე ჩერდება, ეს განგაშის ზარი შეიძლება იყოს. ტკივილი ან ზეწოლის შეგრძნება, მოჭერის გრძნობამკერდის ძვლის უკან სიარულის დროს სტენოკარდიის ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული სიმპტომია; წარსულში პაციენტები მას აღწერდნენ, როგორც მკერდზე მჯდომ გომბეშოს, საიდანაც მოდის ამ დაავადების პოპულარული სახელი - სტენოკარდია.
ქოშინი და დაღლილობა
თუ მშობლებთან ერთად თავისუფლად დადიოდი მაღაზიაში, ახლა კი გთხოვს რამდენჯერმე გაჩერდე, რომ „ჩაისუნთქოს“, ან თუ მცირე და ადრე ჩვეული ფიზიკური აქტივობით ქოშინი (ჰაერის ნაკლებობის შეგრძნება) გამოვლინდა, აუცილებლად უნდა მიმართოთ ექიმს. ქოშინი შეიძლება იყოს მრავალი დაავადების სიმპტომი, მათ შორის სტენოკარდიისა და გულის უკმარისობის.
ქვედა კიდურების შეშუპება
როცა გული ვეღარ უმკლავდება დატვირთვას, ვითარდება გულის უკმარისობა, რომელიც ვლინდება არა მხოლოდ ქოშინით, არამედ შეშუპებითაც. უპირველეს ყოვლისა, შეშუპება ჩნდება ქვედა კიდურებში. ბევრი ადამიანი გარკვეული პერიოდის განმავლობაში ყურადღებას არ აქცევს ამ სიმპტომს და მას ვარიკოზული ვენების პრობლემას მიაწერს. თუ საღამოს წინდების რეზინის მომჭერების კვალი რჩებაფეხებზე, ეს შეშუპების აშკარა ნიშანია და, შესაბამისად, ექიმთან მისვლის მიზეზი.
ორთოპნოე
გულის უკმარისობის დამახასიათებელი „სიმპტომია“ ძილის დროს თავის ქვეშ რამდენიმე ბალიშის დადების აუცილებლობა. ჰაერის ნაკლებობის გამო ადამიანს აღარ შეუძლია ჰორიზონტალურ მდგომარეობაში ძილი. ბალიშების დახმარებით კი დისკომფორტის შესამცირებლად სხეულის პოზიციის შეცვლას ცდილობს.
მომატებული არტერიული წნევა
პოპულარული მოსაზრების საწინააღმდეგოდ, მაღალ არტერიულ წნევას პრაქტიკულად სიმპტომი არ გააჩნია. ბევრი ადამიანი თავად იზომავს არტერიულ წნევას, მაგრამ თუ თავს კარგად გრძნობს, ყურადღებას არ აქცევს მომატებულ მნიშვნელობებს და მიიჩნევს, რომ ეს არის "მუშა წნევა". თუ არტერიული წნევა ≥140/90 მმ Hg. მაშინაც კი, თუ ჩივილები არ არის, ეს უნდა იყოს ექიმთან ვიზიტის მიზეზი.
სისხლში ქოლესტერინის დონის მომატება
ქოლესტერინის მომატებულ დონეს ამ დროისთვის არ ახლავს კლინიკური გამოვლინებები, მაგრამ მიუხედავად ამისა, ის მიოკარდიუმის ინფარქტისა და ინსულტის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი რისკ-ფაქტორია. თუ ჯანმრთელ ადამიანს აქვს ქოლესტერინის დონე >5,0 მმოლ/ლ, უნდა გაესაუბროთ ექიმს მისი შემცირების გზების შესახებ.